proxmox sanallaştırma nedir

Bu yazıda Kütahya 30 Ağustos OSB Müdürlüğü’nde Kuvarssoft Teknoloji tarafından kurulan sistem altyapısından bahsedilmeye çalışılacaktır.

30 Ağustos OSB Müdürlüğü’nün veri depolama sistemi ve sanallaştırma altyapısı ihtiyacının giderilmesi hususunda yapılan çalışmalar gereği sanallaştırma altyapısı olarak Proxmox VE ve veri depolama sistemi olarak da Linux Ceph altyapısı seçilmiştir. CEPH altyapısı aynı zamanda Proxmox VE altyapısı ile bütünleşerek Proxmox VE sanallaştırma altyapısının yönetim panelinden yönetilebilmektedir.

CEPH altyapısı sayesibde alınan SSD diskler Proxmox VE sanallaştırma sisteminin çalıştığı sunuculara eklenmiştir. Bu sayede Sanallaştırma sistemi sunucuları hem sanallaştırma altyapısının hem de veri depolama altyapısının oluşturulmasında kullanılmıştır. Bu sayede bir nevi hiper bütünleşik mimari oluşturulmuştur. Sonuç olarak önemli bir maliyet tasarrufu da elde edilmiş ve hem sanallaştırma hem de veri depolama sistemi tek ekran üzerinden yönetilebilmiştir.

Proxmox VE sanallaştırma altyapısı, hem senelik lisans ücretinin olmaması, hem dahili yedekleme altyapısı bulundurması, hem de HA (High Availability) özelliklerini içerdiğinden her büyüklükteki kurumlar için tercih edilebilecek sanallaştırma altyapılarından bir tanesi olarak ön plana çıkmaktadır. 

Aynı altyapı üzerine Pardus üzerinde çalışan Lider merkezi kimlik doğrulama altyapısı ile bulut tabanlı dosya paylaşım altyapısı da kurulmuştur. Kurulan tüm servislerde Linux altyapısı tercih edilmiştir.

Proxmox VE ve Vmware ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn