Pardus Dönüşümü
Çözümlerimiz

pardus dönüşümü masaüstü gnome arayüzü

Nedir?

Debian GNU/Linux altyapısını kullanarak oluşturulan açık kaynak kodlu Pardus; kurumsal ihtiyaçlar için tasarlanmış ürünleri de kapsayan Tübitak tarafından geliştirilen bir işletim sistemidir.

Kullanım Alanları

Pardus hem masaüstünde hem de sunucu olarak kullanılabilir. Her iki kullanım alanında da kurumunuzu hem sürekli tekrarlayan lisans maliyetlerinden kurtarmaya yardımcı olur hem de daha güvenli bir altyapı imkânı sunar.

Merkezi Yönetim

Pardus ekibi tarafından geliştirilen Lider Ahenk MYS sayesinde, Microsoft Active Directory çözümüne benzer, masaüstü bilgisayarlarınızı uzaktan yönetebilir, dosya paylaşabilir, USB takılmasını engelleyebilir, uzaktan program kurulumu ve daha birçok işlem yapabilirsiniz. Bunların tamamını tek bir masaüstü bilgisayar için yapabileceğiniz gibi birden fazla masaüstü bilgisayar için aynı anda da yapabilir ve iş yükünüzü hafifletebilirsiniz.

Pardus Dönüşümü Hizmetlerimiz

Masaüstü Dönüşümü
Şirketler genellikle tarayıcı (Google Chrome, Firefox) gibi uygulamalar ile şirket işlerini yürütmektedirler. Günümüzde geliştirilen yazılımlar genellikle bulut tabanlı, web arayüzü üzerinden hizmet verir niteliktedir. Bu durumda sürekli tekrarlayan işletim sistemi lisans ücretlerinden kurtulmak, daha güvenli bir altyapıya geçmek için milli işletim sistemimiz Pardus'u masaüstlerinizde rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
Sunucu Dönüşümü
Microsoft Windows veya farklı dağıtım Linux sunucularınızdaki iş yüklerinizi Pardus sunucu altyapısında toplayabilirsiniz. Pardus sunucu altyapısı Debian temelli olduğundan Debian temelli Linux dağıtımlarında çalışan programlarla uyum sorunları en asgari seviyede çıkmaktadır. Çıkabilecek problemlerle de size her zaman destek olmak arzusundayız.
Lider Ahenk
(Active Directory Alternatifi)
Kurumunuzdaki masaüstü bilgisayarları Microsoft Active Directory ile uzaktan yönetiyorsanız Pardus'da bunun da bir çözümü var. Lider Ahenk MYS sayesinde Pardus masaüstlerinizi aynen Active Directory'de olduğu gibi uzaktan yönetebilirsiniz.
Ofis Programları Dönüşümü
Sürekli tekrarlayan ofis lisanslarının maliyetinden kurtulmak için Pardus üzerinde yüklü olarak gelen ofis uygulamaları ile işlerinizi devam ettirebilirsiniz. Arayüz olarak Microsoft Office kadar kullanım kolaylığı hissi vermesede şirketinizdeki çoğu işi Pardus üzerinde gelen ofis programları ile çözebilirsiniz. Bu konu ile ilgil iher türlü sorularınız için bize ulaşabilirsiniz.
Eğitimler
Şirket çalışanlarınızın Pardus ile ilgili eğitimleri şirketimiz tarafından verilmektedir.
Pardus Dönüşümü Yol Haritası
Altyapı İncelemesi
Mevcut altyapınız incelenerek Pardus dönüşümü ile ilgili bir rapor çıkartılır. Problem çıkabilecek alanlar tespit edilir ve bununla ilgili çözüm önerileri sunulur.
Kurum Kültürü
Kurumlarda genellikle Microsoft ürünleri kullanılmaktadır. İlkokul çağından itibaren Microsoft ürünlerini kullanmaya alışmış bireyler çalışmaya başladıkları kurumlarda da aynı ürünleri görmektedir. Bu sebeple kurumlarımızda Microsoft ürünlerinin kullanımına uygun olarak bir kurum kültürü oluşmuştur. Dönüşüme başlamadan önce bu kurum kültürünün değiştirilmesi için çalışanlarla gerekli eğitimler, sohbetler yapılmalıdır. Ayrıca kurum içerisine Pardus kullanımını özendirici afiş, çalışanlara Pardus logolu küçük hediyeler dağıtılabilir. Dönüşümü yapacak olan uzmanımızın kurum kültürü konusunda da bilgisi vardır.

Kurum kültürünün ihmal edildiği dönüşümler genellikle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Başarı Pardusu kuruma kurmak değil, çalışanların Pardus'u severek ve bilerek kullanması, etrafına Pardus'un olumlu taraflarını anlatmasıdır.
Pilot Dönüşüm
Pardus dönüşümünde bir anda herşeyin dönüştürülmesi yerine öncelikle pilot uygulama alanları belirlenir. Bu alanlarda Pardus işletim sistemi masaüstü bilgisayarlara yüklenir ve belirli bir süre çalışanların deneyimlemesine izin verilir. Bu deneyimi yaşayan çalışanların geri bildirimlerine göre ihtiyaç duyulan çalışmalar tamamlanır.
Eğitim
Pilot dönüşümden sonra çalışanlar için ihtiyaç duyulacak eğitim listesi oluşturulu ve çalışanların iş yüküne göre eğitimler verilir.
Masaüstü Dönüşümü
Pilot dönüşümden elde edilen geri bildirimler sayesinde masaüstü dönüşümü gerçekleştirilir.
Sunucu Dönüşümü
Sunucu dönüşümü masaüstü dönüşümüne göre bazen daha kolay bazen de daha zor olabilir. Bu konu ile ilgili çalışmalar yapıldıktan sonra sunucu dönüşümü gerçekleştirilir.

Makaleler

Pardus 01

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı

Kamuda Açık Kaynak Kodlu Yazılım Kullanımı Dönüşümünde Dikkat Edilmesi Gerekenler Kamuda açık kaynak kodlu yazılım kullanımı ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Genelgesi Resmi gazetede yayınlandı. Açık kaynak kodlu yazılım, Pardus’un resmi web sitesinde “Açık kaynaklı kodlu yazılım, telif hakkı sahibinin kullanıcılara yazılımı ve kaynak kodunu herhangi birine ve herhangi bir amaç için kullanma, inceleme, değiştirme ve dağıtma…

Makaleyi Okuyun