proxmox sanallaştırma sistemi nedir

proxmox sanallaştırma nedirProxmox Virtual Environment ya da Proxmox VE açık kaynaklı bir sanallaştırma ortamıdır. Linux temellidir

Proxmox VE, KVM ve LXC (Linux Container) tipi sanallaştırmayı destekler. Bununla birlikte vmdk, qcow, qcow2, vdi, qed, raw disk, raw partition hard disk türlerini destekler. Bunların birbiri arasındaki dönüşümlere de izin verir.

Hem fiziksel sunucu hem de disk seviyesinde sanallaştırmayı destekler. Yani aynı anda birkaç fiziksel sunucuyu veya sunucu üzerindeki diskleri cluster (küme teknolojisi) özelliğinde çalıştırıp sistem kesilmelerine karşı sisteminizi koruyabilirsiniz.

proxmox arayüz

Elinizdeki çoğu sunucuya kurulup kullanıma hızlı bir şekilde hazır hale gelir. Özellikle eski sunucularınıza da kurulabilir. Genellikle donanım ayırt etmez. Hem web hem de komut satırı arayüzlerinden kolayca yönetilebilir.

Hem web hem de komut satırı arayüzlerinden kolayca yönetilebilir.

Lisans maliyeti yoktur. Ancak her açık kaynak uygulamasında genellikle olduğu gibi üreticiden veya Kuvarssoft gibi proxmox çözümleri üreten bir bilişim firmasından isterseniz destek satın alabilirsiniz.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn