Proxmox Sanallaştırma

Proxmox Sanallaştırma - Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment)

proxmox sanallaştırma web arayüzü

Proxmox VE (Virtual Environment), açık kaynaklı bir sanallaştırma platformudur ve özellikle x86 mimarisine dayalı sunucularda sanal makinelerin oluşturulması ve yönetimi için kullanılır. Proxmox, fiziksel sunucuları sanal makineler (VM) ile paylaşarak kaynakları daha verimli kullanmanıza imkân sağlar. Anen Vmware veya Hyper-V’de olduğu gibi sunucu, masaüstü sanallaştırma gibi ihtiyaçlarınızı rahatlıkla giderebilirsiniz. Cluster ve sanal sunucuları farklı Proxmox sunucuları içerisinde taşımak (Live Motion), felaket kurtarma altyapısını hazırlamak için için Vmware Vcenter gibi farklı bir uygulama kurmaya da ihtiyaç yoktur. Bu çözüm Proxmox VE’de hazır ve bütünleşik olarak gelmektedir.

Proxmox VE grafik tabanlı web arayüzü, dahili yedekleme (backup) çözümü, sürekle bırak mimarisine dayanan anlık sanal makine taşıma özelliği, cluster mimarisi ile felaketten kurtarma çözümü ve Linux Ceph mimari desteği sayesinde storage sanallaştırma imkânları ile kurumlarımızı hem lisans maliyetlerinden kurtaran hem de kararlı bir sanallaştırma altyapısına kavuşturan ve Vmware, Hyper-V gibi çözümlerden altta kalmayan bir sanallaştırma sistemidir.

Proxmox Sanallaştırma Özellikleri

Dinamik Bellek

Bu özellik, sanal makineler için belleği dinamik olarak ayırmanıza olanak tanır. Sanal makinelerin gerçek ihtiyaçlarına göre bellek miktarını otomatik olarak ayarlar, bu da daha iyi bellek kullanımı sağlar ve aynı ana makine üzerinde daha fazla sanal makine çalıştırmanıza yardımcı olur.

Snapshot

Sanal makinelerin belirli bir anlık durumunu kaydedebilir ve gerektiğinde bu duruma geri dönebilirsiniz. Bu, yapılandırmaları test etmek veya sanal makineyi geçmiş bir duruma geri yüklemek için kullanışlıdır.

Web Tabanlı Arayüz

Proxmox'un yönetimi, web tabanlı kullanıcı arayüzü üzerinden gerçekleştirilir. Bu, kullanıcıların sanal makineleri ve konteynerleri kolayca oluşturmasına, yönetmesine ve izlemesine imkân sağlar.

Sanal Ağ Anahtarlama

Sanal ağ anahtarlama, sanal makineler ve fiziksel ağ arasında iletişimi sağlayan yazılım tabanlı bir ağ anahtarlama (switching) teknolojisidir.

Kesintisiz Çalışma (High Availability)

Proxmox, birden fazla sunucuyu bir yüksek kullanılabilirlik kümesine entegre edebilmenizi sağlar. Bu sayede, bir sunucuda bir arıza meydana gelirse, sanal makineler diğer sunuculara otomatik olarak taşınabilir ve kesintiler minimize edilir.

Depolama Yönetimi

Proxmox, farklı depolama türlerini destekler. SAN (Storage Area Network), NAS (Network-Attached Storage) ve lokal depolama birimleri gibi farklı depolama alanları üzerinde sanal makinelerin depolanmasını ve yönetilmesini sağlar.

KVM Hipervizör

Proxmox VE çözümleri KVM hipevizörüne dayanır.

Storage Sanallaştırma

Linux CEPH teknolojisi ile storage sanallaştırma yapılabilir.

Yedekleme ve Kurtarma

Proxmox, sanal makinelerin yedeklenmesini ve kurtarılmasını kolaylaştıran bütünleşik bir yedekleme sistemi sunar. Bununla birlikte Proxmox Backup Server altyapısı da ayrıca kurulabilir. Bu iki yedekleme çözümü de Proxmox VE'de olduğu gibi lisans gerektirmez ve etkin bir maliyet tasarrufu sağlayabilir.

Güvenlik Duvarı

Sanal makineler ile ilgili güvenlik işlemlerinin yapılabilmesi için bütünleşik bir güvenlik duvarına sahiptir.
Verdiğimiz Hizmetler
  • Proxmox Altyapısının Kurulumu
  • Proxmox Altyapısının Desteği
  • Proxmox Yedekleme Sunucusunun Kurulumu ve Desteği
  • Vmware’den Proxmox’a Taşıma (Proxmox Dönüşümü)
  • Proxmox’dan Vmware Göç
  • Proxmox’dan Diğer Sanallaştırma Sistemlerine Göç
  • Diğer Sanallaştırma Sistemlerinden Proxmox’a Göç

Makaleler