Sanallaştırma Çözümleri

You are here:

Sanallaştırma Nedir?

Sanallaştırma, fiziksel donanım kaynaklarının sanal makineler (virtual machines – VMs) olarak adlandırılan sanal ortamlara bölünmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu, bir bilgisayarda birden fazla işletim sistemi ve uygulamanın çalıştırılmasına imkân sağlar.

Bilgisayarlar işlemci, Ram, disk, ağ kartı, ana kart gibi bileşenleri olan sistemlerdir. Bu bileşenlerden işlemci, ram, disk, ağ kartı gibi bileşenlere kaynak, ana kart, bilgisayar kasası, monitör, klavye, fare gibi bileşenlere de kaynakları yönetmeye yarayan ve özelliklerinin belirlendiği birimler denilebilir. Kaynakların yeterliliği işletim sistemlerinin, yazılımların, veri tabanlarının vs. sağlıklı çalışabilmesi gereklidir. Bilgisayarlar işletim sistemlerinin yapısı gereği aynı anda tek bir işletim sistemini çalıştırabilirler. İşletim sistemleri de bilgisayar bileşenlerinin verimli kullanılmasını sağlayan yazılımlardır.

Fiziksel bilgisayarlar temel düzeyde iki gruba ayrılır. Bunlardan ilki hizmet sunan bilgisayarlardır ki bunlara sunucu denilir. İkincisi ise hizmet alan bilgisayarlardır ki bunlara istemci denilmektedir. Temel de istemci ve sunucunun çalışma prensipleri büyük oranda aynı olmakla beraber sunucular daha ağır iş yüklerini daha hızlı, daha kararlı ve 24 saat çalışma prensibine uygun olarak yapabilmek için tasarlanmışlardır.

server virtualization traditional virtual architecture 1

Sunucular yapısı gereği sunucular aynı anda bir adet işletim sistemini çalıştırabilir. Bu işletim sistemi Windows Server, Linux Server, Unix Server vs. olabilir. Tek bir işletim sistemi üzerinden de birden fazla yazılım veya servis hizmet verecek şekilde yapılandırılabilirler. Ancak bir sunucu üzerinde birden fazla yazılım veya servis çalıştırmak, bu sunucu da bir arıza meydana gelmesi durumunda, hepsinin aynı anda duracağı için tüm hizmetlerin durması manasına gelmektedir. Bu problemin aşımı için sunucular üzerinde birden fazla işletim sisteminin aynı anda çalıştırılması ve sunucu kaynaklarının istenildiği oranda bu çalıştırılan işletim sistemleri üzerinde bölüştürülmesi ihtiyacı doğmaktadır. Bu ihtiyacı gideren sistemlere sanallaştırma sistemleri denir.

Sanallaştırma, verimliliği artırır, kaynakları optimize eder, çevikliği ve esnekliği artırır ve aynı fiziksel donanım üzerinde birden fazla iş yükünü barındırmak için maliyetleri düşürür.

Sanallaştırma Sistemlerinin Faydaları

Kaynak Verimliliği
Sanal makineler, fiziksel donanım kaynaklarını daha verimli bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. Birden çok sanal makineyi aynı fiziksel sunucu üzerinde çalıştırarak, işlemci, bellek ve depolama gibi kaynakların paylaşımını sağlar.
Yedekleme ve Kurtarma
Sanal makineler, disk görüntüleri şeklinde saklanır ve bu nedenle yedeklemeleri daha kolaydır. Ayrıca, sanal makinelerin kopyalarını alarak hızlı bir şekilde kurtarma yapabilirsiniz.
İzolasyon
Her sanal makine birbirinden bağımsızdır. Bir sanal makinede oluşan bir sorun diğer sanal makineleri etkilemez.
Taşınabilirlik
Sanal makineler, farklı VMware tabanlı platformlar arasında taşınabilir. Bu sayede, bir sanal makineyi farklı bir fiziksel sunucuya veya buluta taşımak daha kolay olur.
Test ve Geliştirme
Sanallaştırma, yazılım test ve geliştirme süreçlerini iyileştirir. Sanal makineler sayesinde farklı ortamlarda uygulamaları test etmek ve geliştirmek daha kolay ve güvenlidir.

Piyasadaki En Sık Kullanılan Sanallaştırma Sistemlerinden Bazıları

Hyper-V

Hyper-V, Microsoft tarafından geliştirilen bir sanallaştırma platformudur ve Windows Server işletim sistemlerinin bazı sürümleriyle birlikte gelir. Hyper-V, hem sunucu hem de masaüstü sanallaştırmada kullanılabilir

Vmware Vsphere

VMware sanallaştırma, büyük veri merkezlerinden küçük işletmeler ve hatta ev kullanıcılarına kadar birçok alanda kullanılır. VMware, ESXi ve VMware Workstation gibi farklı ürünleriyle sunucu ve masaüstü sanallaştırma çözümleri sağlar. Lisanslı bir ürün olmakla birlikte kullanım tipine göre lisanslama maliyetleri değişmektedir.

Proxmox VE

Proxmox Virtual Environment (Proxmox VE), açık kaynaklı bir sanallaştırma platformudur. Proxmox, sanal makineleri ve konteynerları yönetmek için kullanılan bir sanallaştırma ve konteynerleştirme çözümüdür. Kendine özgü yedekleme altyapısı da mevcuttur.

Nutanix

Nutanix hiper-birleşik altyapı (hyper-converged infrastructure - HCI) çözümleriyle tanınır. Nutanix, fiziksel sunucu, depolama ve ağ bileşenlerini tek bir entegre yapıda bir araya getirerek, sanallaştırmayı kolaylaştırır ve veri merkezi yönetimini basitleştirir. Lisanslı bir üründür

Sanallaştırma Çözümleri

Kurumunuza uygun çözüm danışmanlığı almak için

The corresponding post type is disabled. Please make sure to 1) install The7 Elements plugin under The7 > Plugins and 2) enable desired post types under The7 > My The7, in the Settings section.

Son Yazılar